Regionální produkt KUTNOHORSKO

Značka KUTNOHORSKO - regionální produkt

Praxe ukázala, že představa, kterou měli členové Spolku kutnohorských podnikatelů ve spojení  s MAS Lípa pro venkov a mikroregionu Čáslavsko o svém logu, byla nejen zajímavá, ale z hlediska možnosti spojení regionu měst Kutné Hory a Čáslavi i správná. 

Putování a potkávání regionálních produktů KUTNOHORSKO – regionální produkt

Tak tedy, nenechte se dlouho přemlouvat a vydejte se s námi na virtuální výlet, který se však pro Vás, pokud budete sami chtít, může stát příjemnou realitou.

Jen si zkuste představit, je krásné páteční odpoledne, Vy zamykáte své příbytky a cíl Vaší cesty je náš region. Pro ubytování vybíráte penzion U Babky bylinářky  (www.babkabylinarka.cz). Již na recepci vnímáte vůni bylin a přímo na Vás dýchne rodinná atmosféra.

Po ubytování Vás zveme na Kostýmovanou prohlídku Kutné Hory (www.khtravel.cz). Netradičním způsobem tak můžete poznat nejzajímavější místa a zákoutí Kutné Hory. Ještě před tím, než se uložíte ke spánku, čeká Vás na nočním stolku malé překvapení – Dobrý info – regionální časopis(www.dobryinfo.cz).  A tak máte možnost se dozvědět mnoho užitečných informací o dění v regionu, který jste právě navštívili.

Po sladkém spánku v tiché oblasti Vám ráno přijde jistě vhod výborná snídaně v jídelně, jejíž výzdoba Vám opět připomene, že jste v penzionu U Babky bylinářky, na stěnách Vás zaujmou Věnce a dekorace z přírodních materiálů od Pavlíny Nixbauerové. Že by se Vám něco z toho líbilo mít i ve svém příbytku? Žádný problém, na www.fler.cz/pavlina-nixbauerova najdete více.

Ale vraťme se ke snídani. Plné stoly Vám nabízí řadu potravin regionálního původu a ochutnávkou místních specialit bude začátek dne nejen krásnější, ale i veselejší a dodá Vám potřebnou energii pro celodenní putování za krásami a památkami KUTNOHORSKA. Nechybí zde Čertovské klobásy od potěžské firmy Time s.r.o. a celá místnost je provoněná teplou Potěžskou mozaikou od stejného výrobce (https://.time.sluzby.cz). Teplé také můžete ochutnat Úžické uzeniny, jsou vyrobeny z masa z vlastního chovu ZAS ÚŽICE, a.s. A protože se nehodí snídat masové pochoutky jen tak samotné, nabízí se jako příloha Kutnohorský chléb z Beneš - pekárna s.r.o., od níž jsou na stole i sladké mini zákusky ke kávě pro toho, kdo ke snídani upřednostňuje sladké. No a nakonec i kombinace Kutnohorského chleba, másla a Kutnohorského medu z rodinného včelařství pana Dušana Hrčkuláka. A aby byl výčet úplný, na stole nechybí ani osvěžující Ovocné mošty Agnes, z moštárny firmy Zelená Bohdaneč s.r.o. (www.agnesprodukty.cz), výtečný zdroj vitamínů, přírodního cukru, ale i vlákniny.

No myslím, že snídaně byla výtečná, ale je čas začít objevovat památky nejen v Kutné Hoře, ale i okolí. Náš dopolední program bude vyplněn návštěvou a prohlídkou chrámu sv. Barbory, gotickým skvostem, který nám doslova závidí celý svět a návštěvou zámku Žleby.

Do Kutné Hory se vrátíme na oběd do rodinného Hotelu U Kata. (www.khhotels.czTen se nachází v historickém centru Kutné Hory v místech, kde ve středověku vedly městské hradby, jejichž část se dodnes zachovala i s tzv. Katovou brankou. To bylo jediné místo, kudy mohl mistr kat vcházet do města a konat svou práci.

Aby si z pobytu na Kutnohorsku odnesly hezký zážitek i Vaše děti, bude náš odpolední program zaměřen na návštěvu dětského herního parku Heroland (www.heroland.cz) v Březové, nedaleko Kutné Hory, kde jednou za měsíc probíhají „Akční soboty“. Zde také můžete objevit nápaditý dárek pro Vaše  zvídavé potomky - CUBS stoličku se jménem dítěte. Výrobce MojeChytreDite.CZ s.r.o. vyváží tyto stoličky do 6 zemí Evropy.  Dále pak navštívíme ekofarmu v Krasoňovicích,  MgA. Jany Egidy. 

A až se vrátíme zpět do penzionučeká nás nejen zasloužený odpočinek, ale i káva a k ní sladké překvapení v podobě cukrářského výrobku STICHOVA HORNA. A po kávě si můžete vychutnat  alkoholické nápoje zdejších výrobců. Kdo má rád více procentní, dá jistě přednost Ovocné pálence nebo likéru z palírny Agnes, kdo miluje Víno, má se na co těšit. Zdejší vinařství Vinné sklepy Kutná Hora s.r.o. (www.vinokutnahora.cz) pěstuje vinnou révu na 54 hektarech a vína z této oblasti vynikají svou mineralitou a kořenitostí, která pramení z podloží bohatého na minerální složky.

A jak se náš krátký výlet blíží ke konci je nutné myslet i na naše nejbližší, kterým chceme udělat radost malým dárkem. A co vybrat jako dárek? Možností je několik, záleží na období, kdy do našeho regionu přijedete, pro ženy bychom doporučili Drátěné šperky od Petra „BUBUN“ Sádlo (www.bubun.cz)  nebo šperky z Lehaného skla z dílny manželů Davida a Martiny Lutkových ze Zbraslavic a pro milovníky  keramiky máme tip Keramika Tera-Cota, ručně točenou a malovanou Terezou Divišovou (www.tera-cota.cz). A pokud navštívíte náš region na sklonku roku, můžete si odvézt dárek, který Vás či Vaše přátele bude provázet celý další rok, tedy Netradiční nástěnný kalendáře vyrobené  žehušickým nakladatelstvím a vydavatelstvím Městské knihy s.r.o. Žehušice. (www.mestskeknihy.cz).

Autor: Mgr. Josef RumlPublikováno: 04.10.2017 | Autor: Nikol Heroldová